Антирейдерська комісія при Міністерстві юстиції України поставила крапку в питанні претензій компанії "Спецбуд-Моноліт", яку пов'язують із забудовниками Владою Молчановою і Раймондасом Туменасом. Комісія прийшла до висновку, що ініційоване представниками цієї компанії внесення змін до реєстру права власності на один з павільйонів ринку "Столичний" і подальший "перепродаж" цього об'єкта – незаконні. Зокрема, через те, що на цю нерухомість в рамках судового спору між "Спецбуд-Монолітом" і ринком "Столичний" було накладено судове обтяження. І до вирішення справи по суті з ним заборонено було вчиняти будь-які дії.

Комісія при Мін'юсті скасувала внесені держреєстратором зміни до держреєстру власності і позбавила причетних до цієї оборудки реєстраторів доступу до електронної системи.

Це рішення, яке повністю відповідає чинному законодавству, членам антирейдерської комісії довелося приймати в умовах жорсткого психологічного пресингу. Адже до цієї історії "раптово" проявили пекучий інтерес окремі радикальні організації, які, під прикриттям патріотичних гасел вийшли на пікет під Мін'юст. І вимагали фактично легалізувати незаконні дії, вчинені в інтересах "Спецбуд-Моноліту" і осіб, що стоять за ним.

У чому суть конфлікту і чому на ринку впевнені, що все, що відбувається – справа рук міноритарного акціонера Влади Молчанової, її бізнес-партнера Раймондаса Туменаса і народного депутата, а в минулому – ресторатора Миколи Тищенка, OBOZREVATEL поцікавилися у заступника директора ринку "Столичний" по роботі з орендарями Дмитра Долгушевського.

Популярні новини зараз
Чоловікам можуть дати більше часу на ТЦК: нардеп вважає, що це необхідно Від 132 до 110 кілограм: співачка alyona alyona показала себе до і після схуднення Українці отримають від ПФУ нові виплати, і це не пенсія: кому прийдуть додаткові гроші Українці не можуть скористатися перевагами двозонних лічильників: чому немає обіцяної економії
Показати ще

– Дмитро, антирейдерська комісія при Міністерстві юстиції встала на сторону ринку "Столичний" в конфлікті з компанією "Спецбуд-Моноліт". Це рішення стало очікуваним, адже в ньому, за фактом, дотримані всі норми чинного законодавства. І, напевно, той факт, що рішення було прийнято в умовах психологічного впливу на членів комісії з боку вулиці – це зайве підтвердження його законності. Розкажіть, в чому суть претензій до ринку з боку "Спецбуд-Моноліту" і про які багатомільйонні борги ринку перед цією компанією вони говорять?

– Ще 18 листопада 2015 року три приватні компанії – "Спецбуд-Моноліт", яку асоціюють з Владою Молчановою, "Аренпі Груп" і "Шувар" надали ринку "Столичний" фінансову допомогу. Гроші ринку потрібні були нібито для того, щоб закрити кредитну лінію перед банком, який на той момент вже був банкрутом. Перед інвесторами підприємства стояла мета не допустити, щоб цей кредитний портфель був перепроданий. Кредитні портфелі у збанкрутілих банків, як правило, викуповуються з величезним дисконтом – до 90%. У той час, як наші опоненти переконують нас, що цей кредитний портфель був проданий за повну вартість.

До слова, як з'ясувалося, мажоритарний власник взагалі не знав про цю ситуацію. Хоча якби від нього не приховали той факт, що підприємство потребує перекредитування, він би теж взяв участь в програмі викупу цього кредиту. За умови, зрозуміло, що борг був – а в цьому якраз є величезні сумніви.

У результаті, з подачі міноритарного власника було прийнято рішення перекредитуватися "у своїх".

Ця нібито фінансова допомога була оформлена договором цільової позики підприємству "Ринок сільськогосподарської продукції "Столичний" у розмірі 42 мільйонів гривень. При цьому, в договорі було чітко прописано, що ця позика – безвідсоткова. Адже позичати гроші під відсотки має право тільки організація, що має фінансову ліцензію, а за порушення цієї норми передбачена кримінальна відповідальність.

– Гроші всі три компанії давали рівними частинами?

– Ні. Від "Спецбуд-Моноліту" ринок отримав 21 млн. грн, від "Шувару" - 10,5 млн грн, ще 10,5 млн - від "Аренбі Груп".

І ринок справно повертав отримані кошти міноритарним акціонерам аж до грудня 2019 року, коли кредит був повністю погашений.

Тут-то і з'ясувалося, що "безвідсотковий" кредит виявився не таким вже й безвідсотковим. Частину виплачених ринком грошей кредитори вивели за рахунок сплати відсотків. Ставка по "безпроцентному" договору позики склала 24%. Таким чином, за період з грудня 2015 по жовтень 2019 року компанія "Спецбуд-Моноліт", наприклад, віддавши 21 мільйон, отримала 25 млн 728 тисяч 347 грн. Тобто майже на 5 млн грн більше. Схожа історія – і з іншими двома компаніями. "Шувар" – це відомий львівський ринок – давав ринку "Столичний" 10,5 млн грн допомоги. У свою чергу, наше підприємство виплатило йому, на даний момент, 11 млн 820 тисяч 476 гривень. Майже на 2 млн грн більше.

І зараз "Спецбуд-Моноліт" ще й намагається в рахунок цього нібито не погашеного боргу визнати за собою право власності на павільйон "Овочі-Фрукти".

Саме тому ми змушені були знову звернутися до антирейдерської комісії при Міністерстві юстиції України. Наше питання ця комісія розглядала 21 січня, о 10 годині.

– Так ось за що в окремих ЗМІ дісталося Міністру юстиції Малюсьці – за роботу комісії... Яке рішення вона прийняла, до слова?

– Абсолютно очікуване. Антирейдерська комісія при Мін'юсті встала на нашу сторону. Своє рішення вона оприлюднила вранці 23 січня. Цим рішенням комісія підтвердила: державний реєстратор з смт Чабани не мав права вносити зміни до реєстру права власності щодо майна ринку "Столичний". Адже проводити з цим майном будь-які дії було прямо заборонено судом.

– Чи є у вас докази неправомірного виведення коштів з підприємства в якості відсотків по "безпроцентній" цільовій позиці?

– Безумовно. Вони не мали права виводити гроші під виглядом відсотків – але робили це. Всі ці проводки у нас є. Бухгалтерія – сувора наука. Тут все зберігається. І проводки, і договори, за якими виводилися ці гроші, які були підписані попередньою адміністрацією... Все це у нас є.

– Чого конкретно вимагає "Спецбуд-Моноліт"?

– Повернення всієї суми позики в повному обсязі. Хоча у нас є підтвердження, що ми виплатили більше, ніж брали. Хоча не мали права, як підприємство, цього робити. Але вони, користуючись прихильністю колишньої адміністрації, виводили гроші в більшому обсязі. І коли пані Молчанова дає інтерв'ю і заявляє, що до 2019 року вона не мала жодного відношення до ринку – це, м'яко кажучи, неправда. Є відеозаписи її участі в комісіях з аудиторської перевірки підприємства. Є підписані нею документи. Є документи за підписом її представника Павла Герцога. Тому заперечувати свою участь у всіх цих махінаціях з її боку нерозумно. Так само, як і говорити, що вона почала мати відношення до ринку лише з 2019 року.

– А що з павільйоном, на який претендує "Спецбуд-Моноліт"?

– Павільйон А6 він у нас називається. Ми вважаємо ці претензії незаконними, оскільки наше підприємство на даний момент виконало всі свої зобов'язання перед кредиторами. І погасило борг. Хоча деякі підприємства – такі, як "Спецбуд-Моноліт", – судяться з нами і домагатимуться визнання права власності на цей об'єкт нерухомості за собою через білоцерківські суди, підключаючи реєстраторів з смт Чабани ... Хоча ми всі розуміємо, чому рішення з приводу майна, яке знаходиться в Києві, беруть суди в Білій Церкві, Макарові або в Луганській області (слава богу, хоч на вільній території, не дійшли ще до того, щоб підробляти рішення якихось інших судів). Та й реєстраторів наші опоненти залучають то з Чабанів, то з Тернопільської області. Звідти, де можна скористатися низькими зарплатами у людей – і спокусивши їх якимись корупційними зв'язками, домогтися потрібної для себе реєстрації в електронному реєстрі.

Але ми, адміністрація ринку "Столичний", діємо виключно в рамках чинного законодавства, в правовому полі, звертаємося в антирейдерську комісію. І, на щастя, антирейдерська комісія зауважує шахрайські моменти в діях деяких осіб і скасовує ці реєстраційні дії.

До слова, як я вже говорив, "Спецбуд-Моноліт" кредитував ринок "Столичний" в 2015 році на 21 млн.грн. Станом на 1 червня 2019 року, на їхню думку, заборгованість становила 10 млн 625 тисяч гривень. Грубо кажучи, половина від початкової суми. При цьому середня оціночна вартість об'єкта нерухомості, на який вони претендують, павільйону, який був закладений "Спецбуд-Моноліту" становить 302 мільйони 848 тисяч гривень.

Так що – гра варта свічок.

– З іншими кредиторами у ринку "Столичний" є будь-які розбіжності?

– Інші кредитори ведуть з нами діалог. Вони погоджуються повністю з тим, що гроші їм виплачені в повному обсязі, жодних претензій з їхнього боку немає. Як немає, наскільки мені відомо, і будь-яких судових процесів між ринком і цими компаніями.

Агресивно поводиться тільки підприємство, пов'язане з Владою Молчанової.

– А що юристи говорять з приводу перспектив судових розборок, враховуючи, що ринок "Столичний" має в своєму розпорядженні документальні докази того, що позика була безвідсотковий?

– Юристи вважають претензії "Спецбуд-Моноліту" і суди з цього приводу безперспективними. Але ми ж бачимо, що знаходяться суди на зразок білоцерківського, де нашим опонентам вдається отримати на руки рішення про визнання права власності. І хоча щодо права власності спори мають розглядатися в судах за місцем знаходження майна – в Білій Церкві або в Макарові, схоже, деяким суддям видніше. Вони не використовують імперативні норми права. Мабуть, вважають свою думку вищим законом. І виносять рішення, які не мають нічого спільного ні з чинним законодавством, ні з Законом в широкому розумінні цього слова.

– Чи пов'язуєте ви останній сплеск активності в інформаційному полі з тим, що, можливо, вашим візаві заздалегідь було відомо про те, яке рішення буде прийнято цією комісією?

– Безумовно. У них же теж юристи є. І вони точно знають, що їхні дії безперспективні. Вони лобіюють якісь рішення, які існують один, два, три дні максимум, виключно щоб дати час для фізичного захоплення об'єкта або інших рейдерських дій.

Але самі ці процеси – вони безперспективні абсолютно. І я не розумію, чим керуються люди, приймаючи такі рішення, виконуючи або намагаючись їх виконати. Адже не тільки юристи, а й багато представників українського бізнесу – вони просто в шоці від того, що відбувається. Тому що бачать, що в Україні право власності – основоположне право в здоровому суспільстві і правовій державі – не захищене взагалі.

Але в цьому випадку у наших опонентів, повторюся, шансів немає. Адже те, що вони роблять, це чисте шахрайство! Ми оскаржимо рішення Білоцерківського суду в апеляції. І я впевнений: воно буде скасовано.

– Якщо перспектив виграти суперечку в законному порядку у ваших опонентів немає і вони, як ви говорите, про це знають – навіщо їм знадобилося згадане рішення суду? Ви очікуєте спроб фізичного захоплення ринку?

– Фізичне захоплення – безумовно, можливе. Інших пояснень я просто не бачу. Більше того, ми знаємо, що велися переговори навіть з правоохоронними органами, щоб вони підтримали це свавілля, супроводжували рейдерів. Але, слава богу, правоохоронці у нас розсудливі і розуміють, про що йдеться. І чим загрожують спроби фізичного захоплення підприємства, на якому тільки відвідувачів десятки тисяч перебувають.

– Як ці події відобразилися на настроях орендарів ринку? Яка зараз атмосфера на "Столичному"?

– Атмосфра – напружена. Як профільний заступник, я безпосередньо веду діалог з основними нашими великими орендарями. І змушений їх заспокоювати. Настрої у орендарів різні, але багато хто з них нас всіляко підтримують, пропонують своїх юристів, кажуть, що готові навіть, в разі необхідності, вийти на протести ... Але ми ці пориви стримуємо. Вважаємо, що це не наші методи. Ми глибоко переконані в своїй правоті, тому сподіваємося на підтримку правоохоронних органів виключно в рамках закону, сподіваємося на антирейдерську комісію і дивимося сміливо в наше світле майбутнє.

– Чи планує адміністрація ринку якось реагувати в юридичній площині на публікації, де вас обзивають рейдерами і очорнюють?

– Звичайно. Ми опрацьовуємо з юристами всі питання щодо притягнення до відповідальності за поширення недостовірної інформації. Юридично опрацьовуємо ці моменти. Все це попереду. Просто ми не ініціюємо самостійно це. Ми, грубо кажучи, реагуємо на свавілля з боку наших опонентів.

– Тобто захищати свою ділову репутацію ринок "Столичний" таки буде в судах?

– Безумовно. Ми зараз і матеріальну сторону відшкодування збитків прораховуємо, опрацьовуємо цей момент. І обов'язково розповідатимемо про всі наші дії. Все ще попереду.