В Україні продовжується військовий стан, під час якого для чоловіків військовий квиток стає фактично першим документом, і на паспорт мало хто звертає увагу.

Військовий квиток визначає належність військовозобов'язаного до виконання військового обов'язку. Без цього документа навіть неможливо стати на облік безробітних.

Однак чи можуть без нього мобілізувати, а також чи є покарання за його відсутність, мало хто знає. Відповіді на це запитання надав український юрист Ігор Ясько для порталу "Pro Гроші".

Студенти. Фото: Youtube
Студенти. Фото: Youtube

Працевлаштування чи навчання

Прийняти на роботу або до вишу призовника/військовозобов'язаного можуть після підтвердження того, що він став на військовий облік. Відповідно до статті 24 КЗпП ви повинні подати відповідний військово-обліковий документ.

Популярні новини зараз
Українцям обіцяють глобальні пенсійні зміни: буде розміром 60% від зарплати Громадський транспорт обійдеться дорожче: українцям офіційно підвищили тарифи На українських будівництвах закінчуються робітники – який вихід знайшли Як уберегти новий холодильник від постійних відключень світла: запам'ятай ці правила
Показати ще

За п. 34 Постанови №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" підприємства, установи та організації мають перевірити при прийнятті на роботу чи навчання наявність цього документа.

Виходить, що без нього жоден військовозобов'язаний українець не зможе вступити до ВНЗ та отримати нову роботу.

Центр зайнятості, кадр з відео
Центр зайнятості, кадр з відео

Облік безробітних

У Центрах зайнятості така ж історія, як і на підприємствах, лише їхній обов'язок регулюється п. 63 Постанови №1487. Тому в переліку документів, які необхідно подати до Центру зайнятості за постановою №446 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрацію зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу", є військовий квиток.

Винятки стосуються лише ВПО та осіб, які перебувають на території громад, що перебувають у районі проведення військових (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації.

ДРАЦС, фото: volynonline
ДРАЦС, фото: volynonline

ДРАЦС

Заява про державну реєстрацію та розірвання шлюбу містить обов'язкову для заповнення графу "Ставлення до військової служби". Там потрібно вказати такі дані про людину:

місце обліку (назва ТЦК);

назва міста;

номер поштової скриньки військової частини;

військове звання (категорія) (щодо призовників зазначається "призовник");

серія та номер військового квитка (тимчасового посвідчення) або посвідчення про приписку.

Все тому, що органи РАГС за пунктом 57 Порядку №1487 зобов'язані у семиденний строк надати інформацію про зміну сімейного стану:

ТЦК та СП;

Центральному управлінню чи регіональним органам Служби безпеки України;

відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України.

При цьому заяву приймають і без наявності самого квитка, адже за статтею 20 Закону України "Про правовий режим військового стану" в умовах військового стану не можуть бути обмежені права та свободи громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України. У тому числі й конституційне декларація про шлюб.

Виїзд за кордон, скріншот
Виїзд за кордон, скріншот

Перетин кордону

Без дозволу ТЦКВП та наявності військово-облікових документів цього зробити не можна.

ВЛК, скріншот: YouTube
ВЛК, скріншот: YouTube

Планова допомога у лікарні

У лікарнях повідомили, що у разі потреби тривалого лікування чи запланованої операції у пацієнта вимагатимуть військово-обліковий документ.

Наказ МОЗ №507 визначає, що у плановій госпіталізації може бути відмовлено лише у разі:

завантаження понад 70% ліжкового фонду терапевтичного профілю;

завантаження понад 50% ліжкового фонду хірургічного профілю;

щодо рішення структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської міської військової адміністрації, з урахуванням тактичної ситуації.

А також, наприклад, є окремі положення щодо обов'язку повідомляти ТЦКСП. Наприклад, згідно із Законом "Про військовий обов'язок та військову службу" керівники лікарень під час проведення призову на строкову військову службу зобов'язані протягом трьох днів повідомити відповідні ТЦК про громадян призовного віку, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

Чи можуть мобілізувати без військового квитка

У такому разі вам можуть вручити повістку для уточнення даних, а потім зобов'яжуть стати на військовий облік. І зверніть увагу, що працівники ТЦКВП можуть вручати повістки незалежно від місця реєстрації.

Військовий квиток. Фото: Youtube
Військовий квиток. Фото: Youtube

Яка відповідальність за відсутність військового квитка

За псування чи недбале зберігання військово-облікових документів, що спричинило їх втрату, передбачено штраф. Ви заплатите від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн. до 850 грн., стаття 211 КУпАП).

"Скажімо так, якщо про порушення правил військового обліку дізнаються, може бути застосований штраф, а також особу буде поставлено на облік", – каже експерт.

Але це не означає обов'язково мобілізацію, адже після уточнення даних спочатку громадянин повинен пройти ВЛК, отримати медичний висновок про придатність, а потім чекати, чи буде видано йому мобілізаційне розпорядження.

Нагадаємо, повістки студентам-магістрам влітку: адвокат пояснив, чи варто нервувати.

Раніше повідомлялося, Рада скасувала популярну відстрочку від мобілізації: адвокат пояснив "підводне каміння".

Також, багатодітним батькам в Україні вручають повістки: що робити в такому разі і як отримати відстрочку.