Військовообов'язаний чоловік після отримання повістки, перед мобілізацією має пройти військово-лікарську комісію (ВЛК), яка й має визначити стан здоров'я громадянина та придатність до служби.

Буває, що призовники залишають скарги, що під час комісії лікарі роблять помилкові висновки або "випадково" не звертають увагу на хронічні захворювання, які можуть бути підставою для виключення з військового обліку або отримання відстрочки.

За словами юристів із Сумського центру надання безкоштовної правової допомоги, у такому разі рішення ВВК можна оскаржити у законному порядку.

ВЛК, скріншот: YouTube
ВЛК, скріншот: YouTube

До Центру звернувся українець із запитанням - чи може "непридатний" раптом, прямо в ТЦК, стати "придатним".

Популярні новини зараз
Перше подорожчання за півроку: скільки тепер коштує газ За що в будинку українці платитимуть "підвищений" тариф на світло Українці вимагають знизити тариф за електроенергію: людям навіть їсти не приготувати Пенсіонерам пообіцяли спеціальні надбавки: виживати стане простіше, але не всім
Показати ще

Юристи заявили, що у такому разі оскаржити рішення ВВК "можна і навіть потрібно".

"Загострення хронічних хвороб або тимчасових захворювань під час виконання бойових завдань може наразити на небезпеку як військовослужбовця, так і його побратимів", — кажуть юристи.

ВЛК, скріншот: YouTube
ВЛК, скріншот: YouTube

Підстави для оскарження висновку ВКК

Підстав для оскарження може бути багато, "перелік таких підстав не може бути вичерпним", ось деякі з них:

- наявність чи відсутність захворювання, встановлених лікарем не тієї спеціалізації;

- був обраний не той ступінь порушення функції організму внаслідок хвороби відповідно до Таблиці Розкладу хвороб, станів та фізичних недоліків, що визначають ступінь придатності до військової служби, при винесенні рішення не було враховано взаємозв'язок двох або більше хвороб;

- визначаючи обмежену придатність особи, ВЛК не індивідуалізував таку придатність відповідно до можливості чи неможливості здійснення тих чи інших військових обов'язків.

ВЛК, скріншот: YouTube
ВЛК, скріншот: YouTube

Порядок оскарження

Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України рішення ВВК може переглядатися:

- самої ВЛК шляхом повторного чи контрольного медичного огляду (п. 2.4.6. Положення);

- ВЛК військового комісаріату областей (центр комплектування та соціальної підтримки), міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату (п. 2.10.3 Положення);

- постанови будь-яких ВВК можуть переглядатися ЦВЛК (Центральною військово-лікарською комісією, що базується в м. Київ);

- рішення ВВК можна також оскаржити в суді в порядку адміністративного судочинства (п. 2.3.5 та п. 2.4.10 Положення).

Але безпідставно оскаржити висновок ВВК не вдасться, адже вищезазначений порядок оскарження є дієвим лише за наявності непоміченої хвороби чи помилки з боку ВЛК. Він повинен розглядатися як спосіб затягування процесу мобілізації з метою ухилення від військового обов'язку.

Нагадаємо, військкомати заробили на ухилистах близько мільйона: це лише "верхівка айсберга", яку розслідує ДБР.

Раніше повідомлялося, прийшов у справі та отримав повістку: адвоката силою утримували у ТЦК Чернігова.

Також, військком-олігархом Борисов "заробив" за час війни 188 мільйонів: винним себе не вважає.